Balık Ağları

Balık Ağları

Serpme balık ağı, av için en çok tercih edilen ürünlerden biridir. Balıkçılık sektöründe yoğun bir kullanıma sahip balık ağları çeşitli balık türlerinin yakalanması için özel olarak tasarlanmış ürünlerdir.

Bu ürünler farklı tasarımlarda ve farklı malzemeler kullanılarak yapılmaktadır. Balık ağlarında en sık kullanılan çeşitler ise;

  • Serpme balık ağı
  • Pürmüz balık ağı
  • Trawl balık ağı
  • Çiftli ağlardır.

Bu ağlar içerisinde kullanıcısına büyük kolaylık sunduğu için yoğun olarak talep gören serpme ağlar kendi içerisinde de farklı kategorilere sahiptir. Serpme ağ fiyatları ağın modeline ve üretildiği malzemenin kalitesine göre değişkenlik göstermektedir. Tercih yaparken ağın özelliklerinin kullanıcı tarafından bilinmesi gerekmektedir.

Balık Ağlarının Özellikleri

Kullanılan malzeme, ağın göz boyutları, tasarım ve kullanım amacına göre değişkenlik gösteren ağlar farklı özelliklerde üretilmektedir. Çemberli serpme ağ kullanıcısına pek çok yönden büyük kolaylık sunduğu için balık avında sıklıkla kullanılmaktadır.

Kolay serpme ağ ise; basit bir biçimde istenilen bölgeye serilerek toplandığı için kullanıcısına zamandan tasarruf sağlamaktadır. Ağ seçimlerinde önemli bir kriter olan göz boyutu hedeflenen balık türüne göre belirlenmeli ve ağ tercihi bu yönde yapılmalıdır.

Kullanılacak olan ağın uzunluğu ve genişliği de yine kullanım amacına uygun ve gereksinimleri karşılayabilir olmalıdır.

Balık Ağlarının Avantajları Nelerdir?

Kullanımda birçok avantajı barındıran balık ağları genellikle tek seferde büyük miktarlarda balığın yakalanmasını sağladıkları için toplu yakalama avantajı için tercih edilmektedir. Ticari balıkçılık faaliyetlerinde kullanılması halinde maliyetlerin düşürülmesini sağlamaktadır. Misina serpme ağ ürünler uzun süreli kullanım için uygundurlar. Bu durum onları çevreye daha duyarlı bir hale getirmektedir. Diğer avlanma türlerine göre daha az beceri ve tecrübe gerektiren balık ağları kolay bir kullanım sunarak herkesin balık avlayabilmesini sağlar.

Serpme fiyatları ağın yapıldığı malzemeye, üretici firmanın kalitesine, ürünün büyüklüğüne göre farklılık göstermektedir. Uygun fiyatlardan satın alınacak bir serpme ağın kaliteli olması uzun ömürlü bir kullanım garantisi sunacaktır. Ağ satın alırken fiyat politikasının kaliteden ödün verilmeden gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Oldukça geniş bir ürün yelpazesinde yer alan serpme balık ağları kişisel ihtiyaçlar ve belirlenen hedefler doğrultusunda tercih edilmelidir. Satın alma konusunda bu alanda profesyonel kişilerden model ve ürün özellikleri hakkında bilgi alınmalıdır.