Denizde Serpme ile Balık Avı

Denizde serpme ile balık avı, av meraklılarının sıklıkla tercih ettiği bir av türüdür. Serpme ağlarla yapılan bu avlanma, olta ile yapılan avlanmaya göre daha fazla balığı aynı anda avlama şansı sunmaktadır. Serpme ağ ile yapılan bu avlanma türü, deniz, göl ve akarsu gibi alanlarda uygulanabilir. 

Serpme ağ ile balık avı yapılırken bazı önemli unsurlar bulunmaktadır. Bu unsurlar avlanma yapılacak yerin derinliği ve sığlığı, kullanılan serpme ağ çeşidinin avlanma yapılacak yere uygun olması olarak sıralanabilir. Serpme ağ ile balık avı yapmak isteyen bireylerin, avlanma yapacağı yere uygun serpme balık ağı çeşidini seçmesi oldukça önemlidir. 

Serpme Ağ Çeşitleri 

Denizde serpme ile balık avı yapacak bireylerin, en yüksek verimlilik için avlanma yapacakları yere göre serpme ağ seçmeleri gerekmektedir. Avlanma yapılacak yerdeki su seviyesi serpme ağların çeşidini belirleyen en önemli unsurdur. Serpme ağlar cepli, büzgülü, çarmıklı ve sade olmak üzere dört çeşide ayrılmaktadır. 

Cepli serpme ağlar; naylon ağ ipliği ile örülen ve tek parçadan oluşan bir modeldir. Kolay eskimeyen ve hafifliği sayesinde kolay taşınabilen bir türdür. Büzmeli serpme ağlar; 16 mm göz açıklığı ile örülen ve bu şekilde 840 gözden oluşan serpme ağ türüdür. Çarmıklı serpme ağlar; iki parçadan örülüp sonrasında birleştirilen bu tür toplamda 1015 gözlüdür ve derin sular için tasarlanmıştır. Sade serpme ağlar ise en basit donanıma sahip tüm örgü stilleri ile hazırlanabilen bir serpme türüdür.

Serpme Ağ Fiyatları

Serpme ağ fiyatları ağ çeşidine göre değişmektedir. Serpme ağ almak isteyen bireylerin, ağ fiyatlarını araştırması gerekmektedir. Serpme fiyatları, alınacak ağın çeşidi, boyutu gibi özelliklerine göre değişmektedir. Ağların örgülerindeki göz aralığı ve kullanılan ipin çeşidi de fiyat üzerinde etkilidir. 

Denizde serpme ile balık avı, balıkçılık yapan bireylerin yanı sıra spor amaçlı avlanma yapmak isteyen bireylerin de tercih edebileceği bir avlanma türüdür. Balık avından keyif alan bireyler için serpme ile balık avı da keyif verebilen bir avlanma yöntemidir. Serpme ağlarla ilgili net bir fiyat için ilgili mağazalara göz atabilirsiniz.