El Örgüsü Serpme Ağ

El örgüsü serpme ağ çeşitleri arasında en dayanıklı olan ağ çeşididir. 

Tamamımı el örgüsü olan bu ağlar sağlamlığı açısından balıkçılıkla uğraşan bireyler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Bu ağların geneli 9 numara iplikle örülür. El örgüsü olup olmadığını anlamak için ağın ilmek kısmındaki artırmalara bakmak yeterlidir. Eğer artırma varsa hakiki el örgüsü ağ olduğu anlaşılır. 

Serpme ağ çeşitleri arasında el örme fiyatları ağda kullanılan ipin kalınlığı ve genişliğine göre değişir. El örgüsü serpme ağ yapılırken misine ya da polyamid ip kullanılır. Polyamid ip ile örülen ağlar daha sağlamdır. Misina ile yapılan ağlarda çok daha çabuk toparlanır ve taşıması kolaydır. El örgüsü ağ çeşitleri arasında en fazla emek sarf edilen ağlar arasındadır. 

Serpme Ağ Fiyatları

Serpme ağ fiyatları özelliklerine ve modellerine göre fiyatları değişebilir. Bu sebepten dolayı bireylerin ağ satın almadan belirli incelemeler yapmaları gerekebilir. Serpme ağlar el örgüsü ve makine ile örülen olarak 2 çeşittir. El örgüsü ağlar balıkçılar tarafından dayanıklı olduğu için tercih edilir. İki çeşit arasında fiyat farklılıkları bulunur.  

İkinci çeşit ağ olan makinede örülen ağların çoğu misina ipi ile yapılır. Bu ağlar el örmesi ağlara göre daha hafif olduğu için toparlanması ve taşıması daha kolaydır. El örgüsü serpme ağlara göre fiyatı daha uygundur. El örmesi serpme çeşitli boylarda bulmak mümkündür. 

Serpme Balık Ağı

Serpme balık ağı uygun fiyatlarda kolaylıkla bulabileceğiniz bir ağ çeşididir. Serpme balık ağları birçok çeşit ve boyuta sahiptir. Serpme balık ağları genel olarak balığın üzerine atılan ve su içinde paraşüt gibi açılan bir ağ şeklidir. Paraşüt gibi açılarak balıkların üzerini kaplar bu yüzden kapama ağları da denilmektedir. Serpme balık ağları suya elle atılarak ya da su yüzüne bırakılarak kullanılır.

Serpme balık ağı kullanım ve taşıma kolaylığı yönünden küçük balıkçılar tarafından da tercih edilir. Bu ağlar avlanacak balığın cinsine, kullanılacağı su ortamına farklılık gösterir. Bu tür ağların ağırlıkları 4 ile 7 kg arasındadır. El örgüsü serpme ağ fiyatları kilosuna göre değişebilir. 

el örgüsü serpme ağ