Blog

Serpme Ağ ile Balık Avı

serpme ağ ile balık avı

Serpme Ağ ile Balık Avı

serpme ağ ile balık avı

serpme ağ ile balık avı

Serpme ağ ile balık avı

ve farklı avlanma şekilleri de bulunmaktadır. Genellikle amatör balıkçıların keyif almak için kullandığı bir avlanma stilidir.

Buna bağlı olarak spor yapan avcılar, kolayca avlanabilmektedir. Serpme avı belli bir çalışma istemekle birlikte yapılış sırasında beyni tamamen boşaltan bir avlanma şeklidir. Yani söylenmek istenen olta sisteminde tek tek balık avlanırken, serpme ağlarda birden çok ağ yakalanmaktadır.

Serpme ağ ile avlanma yapacak balık avcıları, çok fazla balık yakalama şansına sahiptirler. Genellikle serpmeler, derin sularda kullanılan bir avlanma türüdür. Karşılıklı olarak duran iki adet sandal ile arada yer alan balıklar, geçerken ağın atılmasıyla yapılmaktadır.

Serpme Ağ Modelleri

Serpme ağ ile av yapacak olan avcılar, farklı ağ modelleriyle bu işlemi yapabileceklerdir. Örneğin, cepli serpmeler naylon iplikten üretilmiş ve uzun ömürlü bir şekilde kullanılır. Büzmeli olan modelleri 6 numaralı iple örülür ve bu özelliğiyle 800 göz tamamlar. Çarmıklı olan ağ ise derin sularda kullanılan bir seçenektir. İp numarası olarak daha incedir.

Sade serpme ile avlanacak olan balıkçılar ise basit ve donanımlı olarak bu ürünleri kullanır. Serpme balık ağı olarak kullanılan sade modeller, çekme ipi özelliğine sahiptir. Bazılarında bu özellik olmasa da çekme olmayanlar, sığ sularda rahatlıkla kullanılabilir. Çünkü sığ sularda balıkları sıkıştırabilmek için oldukça rahat bir kullanımı vardır.

Serpmelerin Kullanım Alanları

Serpme ile balık avı yapacak olan balık avcıları, el alışkanlığına sahip olmaları gerekir. Serpmeler, kullanım alanlarına göre ve atma şekillerine göre değişkenlik gösterir. Örneğin, sığ sularda isteğe bağlı ayakta ya da sandalda direk suya atılarak klasik şekillerde atma işlemi yapılmaktadır. Bu özellikler serpme ağ fiyatları üzerinde etkilidir.

Sığ sularda kullanılan ağlar, iki elle sağlam bir şekilde tutularak, boş kalan yeri de omuza atılır. Sonra da ağa hafif bir dönme yapılarak suya fırlatılmaktadır. Bu işlem ağ modellerinin değişkenliğine göre teknik olarak da farklılık gösterir. Bu nedenle serpme fiyatları da birbiri içinde farklı fiyat aralıklarıyla satışa sunulmaktadır.