Blog

Serpme Örme Başlangıç

Serpme Örme Başlangıç

Serpme Örme Başlangıç

Serpme örme başlangıç aşamasında kullanılabilecek en iyi ağlardan biri olmaktadır. Bu ağ, uzun bir süre kullanılabilir ve kısa sürede çok sayıda balık tutulmasına imkan sağlar. 

Serpme Balık Ağı

Serpme ağı örmeden önceki gerekli malzemeler ip, fırdöndü ve kurşun top ve ölçü çubuğu ve yüksüktür.  Ölçü çubuğu, örülmek istenen serpme gözünü ayarlamakta kullanılan tahtadan yapılma bir alettir. Yüksüğün kullanılma amacı ise örgü esnasında küçük parmağın ip ile kesilmesini engellemektir. 

Göz büyüklükleri, küçük balığın aradan kaçması için tasarlanır.  Örülecek ağın modeline göre bir ip numarası belirlenir. İp belirlendikten sonra,Serpme ağlar genellikle el ile örülür. Bu da el emeğinde dolayı serpme fiyatları aralıklarını belirleyen hususlara eklenir. 

Serpme Örme Nasıl Yapılır?

Serpme örme başlangıç olarak gerekli malzemeleri temin ettikten ve gerekli adımları izledikten sonra kolay bir seyir almaktadır. Öncelikle fırdöndüye bir ilmek atmak gereklidir. Sonrasında ipe bir kör düğüm atılır. Fırdöndü bir yere asılır ve atılması gereken ilmek sayısı en az 58’dir. 

Serpme balık ağı örülürken bu sayı aşılabilir ancak azaltılamaz. İlmekler atılınca, normal düğümlere geçilir. 10 sıra düz, 58 ilmek aşağı indirilir. İlmek sıraları birbirine bağlanırken, ölçü çubuğu ile gerekli göz aralığı verilir. Düz örgü bitince arttırmaya geçilir. En az 12, en fazla 14 sayı ilmek arttırılır. Bunun nedeni, Serpme ağ atılınca yüzey genişliğinin çok olması istenmesidir. 

Serpme Örme Fiyatları

Serpme örme başlangıç düzeyinde belirli adımlar izlendiği takdirde rahatça yapılır. Örgü, istenen noktaya kadar devam ettirilir. Yüzey genişliği çok olan bir ağ, daha çok balık avlamaya olanak verir. Bu nedenle genellikle büyük ve geniş yapılırlar. Dikkat edilecek nokta, arttırma yaparken 14 sayısını aşmamaktır. Bu şekilde örme, balıkçılara kişisel bir deneyim kazanma imkanı sağlar.

Serpme balık ağı bireylerin gönül rahatlığıyla tercih edebilecekleri balık tutma ekipmanlarından biri olmaktadır. Bu ekipman, oldukça kolay bir şekilde kullanılabilir. Herkesin tercih edebileceği bu ağlar, bireylerin diledikleri zaman kullanmasına da imkan sağlar. Balık ağları, balıkların yaşadığı her su tipinde kolaylıkla kullanılabilmektedir. 

Serpme Örme Başlangıç